Amfiteatr francuski

Miasto Arles, leżące we Francji nad rzeką Rodan w rejonie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, poszczycić się może bogatą historią. W mieście tym tworzył swoje dzieła słynny francuski malarz Vincent van Gogh. Arles, to także miasto starożytnej kultury i zabytków pochodzących jeszcze z czasów rzymskich, np.

amfiteatr, oraz romańskich, np. katedra. Dwie wspomniane powyżej budowle, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do innych zabytków z okresu rzymskiego należą także: Teatr Rzymski, Termy Konstantyna, akwedukt, młyn, czy Cryptoportico – czyli podziemna galeria, a także Alyscamps – jedna z najbardziej znanych rzymskich nekropolii wraz z zabytkowym kościołem św. Honoraty. Jednak najbardziej imponującym zabytkiem w mieście jest właśnie amfiteatr (Arles Amphitheatre).

Do dziś zachował się on niemal w stanie nienaruszonym. Jest to budowla dwupoziomowa o wymiarach 136 metrów długości i 109 metrów szerokości. Amfiteatr może pomieścić aż 20 000 widzów.

W czasach starożytnych toczono tam walki gladiatorów i urządzano wyścigi rydwanów. Dziś amfiteatr jest miejscem, gdzie organizuje się letnie koncerty. Na jego terenie kręcono też sceny do filmu pt.

Ronin z Robertem de Niro w roli głównej.