Była mowa o prywatnych chmurach, teraz pora zająć się tymi publicznymi. Także one odnoszą spore sukcesy i sprawiają, że przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe mogą mniej energii poświęcać na kwestie związane z IT i przechowywaniem danych.

Cloud computing w wymiarze publicznym oznacza, że firma działająca w branży informatycznej oferuje swoje usługi w chmurze innym podmiotom – zwykle funkcjonującym w zupełnie innych segmentach rynku. Nie jest przy tym przesądzone, że owa firma musi zajmować się wyłącznie tworzeniem i udostępnianiem chmur.

Często ma w zanadrzu kompleksową obsługę IT i chmury są jedynie częścią ich portfolio. Publiczna chmura może być proponowana dwojako.

Czasami przygotowuje się jedno rozwiązanie, które podlega ewentualnym niewielkim modyfikacjom lub jest oferowane w jednakowym kształcie wszystkim klientom. Generalnie informacje na temat tego, w jaki sposób działa chmura i jakie dokładnie ma możliwości są ogólnodostępne i potencjalny klient może się z nimi swobodnie zapoznawać.

Zazwyczaj opis taki jest publikowany na stronie internetowej, za pośrednictwem której również udostępnia się gotową platformę. Czasami, niejako na zachętę, tymczasowo można skorzystać z wersji demonstracyjnej usługi.

Cennik chmur publicznych jest zmienny i zależy od tego, na jaki zakres usług decyduje się klient. Płaci on za takie opcje, jakie wybrał i za taką przestrzeń dyskową, jaką zadeklarował.

Oczywiście parametry chmur można zmieniać w dowolnym momencie, gdy klienci uznają, że potrzebują czegoś dodatkowego.

oprogramowanie erp dla produkcji

By Tamara