Karty graficzne w służbie państwa

Na temat układów graficznych pisaliśmy w kontekście gier. Rzeczywiście jest tak, że właśnie gracze w najszerszym zakresie wykorzystują te urządzenia.

Mogą dzięki nim cieszyć się kapitalnymi detalami w najnowszych i najbardziej wymagających pod względem technicznym tytułach. Okazuje się jednak, że w kartach graficznych tkwi ogromny potencjał, który można wykorzystać w zupełnie innym celu.

Otóż z najnowszych i najbardziej wydajnych kart korzystają państwowe służby – takie jak policja czy kontrwywiad. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że najlepsze z modeli kart oferują lepszą wydajność i szybkość niż najmocniejsze procesory.

Dlatego można je z powodzeniem wykorzystywać do łamania haseł zaszyfrowanych dysków oraz innych ciekawych celów. Często dowodami w sprawach poważnych przestępstw są szyfrowane nośniki danych.

Algorytmy szyfrów są tak zaawansowane, że zwykły komputer pracujący w oparciu o moc procesora nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Dopiero użycie kart graficznych daje szanse na to, aby po jakimś czasie uzyskać pozytywne rezultaty.