Każdy może dbać o ekologię

Jest wielu ludzi, którzy przekonani są, że oni sami niczego nie mogą wnieść do ochrony środowiska, że ich zagadnienia z ekologii nie dotyczą. Tym zajmować mogą się tylko wielkie organizacje albo instytucje państwowe, które mają możliwość wpływania na obywateli i na ich działania, chociażby poprzez ustanawianie odpowiedniego prawa.

A jednak, jeśli tak myślimy to jesteśmy w ogromnym błędzie. To dlatego, że tak naprawdę każdy z nas może mieć wpływ na środowisko i może się zainteresować zagadnieniami związanymi z ekologią.

To nie prawda, że nic nie możemy

Owszem, z perspektywy jednego człowieka, może nam się wydawać, że niewiele możemy zdziałać w przypadku ekologii, bo to że będziemy segregować nasze śmieci nic nie zmieni. Jednak kiedy pomyślimy o tym, że takich pojedynczych jednostek, które segregują śmieci, zwracają uwagę na to ile zużywają wody i prądu, jest już tysiąc czy milion, to może się nagle okazać, że jednak te nasze działania przynoszą realny skutek.

Sami nie możemy zdziałać wiele, ale jeśli takich osób jak my zbierze się więcej, to nagle może się okazać, że jednak to oddziaływanie na ekologię będzie widoczne i będzie przynosiło realne skutki.

Nie potrzeba wiele

Tak naprawdę jeśli chcemy włączyć się w ochronę środowiska i pokazać, że dbamy o ekologię, to powinniśmy zacząć od własnego domu.

Przede wszystkim odpowiednia segregacja śmieci, tak aby można je było na nowo przetworzyć i z nich korzystać. Z drugiej strony warto zwracać uwagę na to ile zużywamy wody, zakręcać kran wówczas kiedy tej wody nie potrzebujemy, pilnować aby wszystkie uszczelki były dobre, bo nawet pojedyncza kropla w ciągu roku może doprowadzić do zużycia sporej ilości wody.

No i pamiętajmy o wyłączaniu światła, jeśli nie przebywamy w jakimś pomieszczeniu, tak jak i o odłączaniu urządzeń od prądu, jeśli z nich nie korzystamy. Nawet jeśli są wyłączone, ale ciągle podłączone do prądu, to nieustannie go pobierają, a to też przyczynia się do niepotrzebnego niszczenia środowiska.

Warto pomyśleć, co my sami możemy zrobić, aby mieć pewność, że działamy z pożytkiem dla naszego środowiska i dla ekologii. Im więcej będzie takich działań i im więcej będzie ludzi postępujących tak jak my, tym lepsze uzyskamy efekty.

By Tamara