Model bidonu ze słomką – czyli dlaczego powinni go wybrać rodzice małych dzieci

Moment, w którym dziecko przestaje pić z butelki ze smoczkiem, a przechodzi na picie napojów z butelki czy niekapka jest bardzo ważnym krokiem dla całej rodziny. To oznacza, że dziecko zdobywa nowe umiejętności, cały czas się rozwija, a my jako rodzice powinniśmy mu w tym mądrze towarzyszyć. Dlatego też warto się zastanowić, co wybrać, tak aby wspierać ten rozwój u dziecka i co więcej zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo. W końcu wiadomo, nie trudno się zachłysnąć zbyt dużą ilością napoju czy wówczas, gdy zbyt szybko płynie. W dodatku wielu specjalistów alarmuje, że niektóre kubeczki mogą szkodzić dziecku, ponieważ będzie przy nich źle układało usta, co z kolei będzie prowadziło do poważnych wad wymowy, z którymi będziemy zmuszeni walczyć w późniejszym czasie.

Co więc warto wybrać?

Bidon ze słomką?

Sporą popularnością wśród rodziców cieszy się w ostatnim czasie bidon ze słomką. Nic dziwnego. Są one kolorowe, występują w różnych rodzajach, z różnymi nadrukami. Możemy kupić takie lżejsze, które będą dobre dla chłodniejszych napoi, jak i takie metalowe, które świetnie będą trzymały ciepło, jeśli będziemy chcieli, aby dziecko podczas wycieczki napiło się ciepłej herbaty. Poza tym taki bidon ze słomką niejednokrotnie posiada specjalną smycz, więc będziemy mogli go przypiąć do torby czy wózka, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że go nie zgubimy.

No i co również niezmiernie ważne, mając taki bidon, zawsze będziemy mogli przygotować dla naszego dziecka zdrowy napój, albo nalać mu do niego czystej wody, co oznacza, że nie będzie wymuszało zakupu słodkich napojów, które niejednokrotnie oferowane są w sklepach, a które są dla niego szkodliwe.

Dlaczego ze słomką?

Zastanawiamy się jednak czy powinniśmy zainwestować w bidon ze słomką czy jednak w taki bez? Jeżeli zdecydujemy się na bidon ze słomką będziemy mieli pewność, że dziecko podczas gaszenia pragnienia, jednocześnie będzie ćwiczyło mięśnie odpowiedzialne za mowę. Dzięki temu będzie spora szansa, że jego wymowa będzie bez zarzutów, a więc ominie je konieczność chodzenia do logopedy. Poza tym podczas picia ze słomką dziecko będzie musiało być bardziej skoncentrowane, a to może wpływać na nie również uspokajająco. No i będziemy mieli pewność, że pijąc w ten sposób się nie obleje, a więc nie będziemy musieli zabierać na wycieczki, zbyt wielu rzeczy na przebranie.

Ważne w tym jest również to, że praktycznie wystarczy jeden ruch, aby otworzyć czy zamknąć taki bidon i to bez dotykania słomki, więc jest on całkowicie higieniczny. A fakt, że posiada on nadruk z ulubionymi bohaterami naszego dziecka, będzie kolejnym argumentem, aby chciało ono po niego jak najczęściej sięgać i z niego pić. Bidon ze słomką to nie tylko wygoda, ale również okazja do ćwiczenia i wzmacniania mięśni twarzy, które odpowiedzialne są za odpowiednią wymowę. Nie mniej pamiętajmy, że konieczna jest tutaj również różnorodność. Dlatego najlepiej jeśli w domu dziecko będzie piło ze zwykłego kubeczka, a podczas spacerów z bidonu ze słomką.

Wówczas wszystkie mięśnie będą odpowiednio pobudzane do pracy.