W środkowej części Chorwacji, blisko wschodniej granicy kraju sąsiadującej z Bośnią i Hercegowiną, znajduje się park narodowy. Jego największą atrakcją jest zespól szesnastu jezior krasowych połączonych ze sobą systemem licznych kaskad wodnych i wodospadów. Urok tego miejsca oraz jego wyjątkowa wartość przyrodnicza sprawiły, że w 1949 roku postanowiono objąć je ochroną jako Park Narodowy Jezior Plitwickich.

Pierwsze próby jego ochrony podejmowano już w 1928 r., kiedy to utworzono pierwszy rezerwat na tym terenie. Jego granice były kilkakrotnie poszerzane, aż do osiągnięcia przez park dotychczasowych rozmiarów i powierzchni 29 500 ha w roku 1997.

Park Narodowy Jezior Plitwickich wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na kompleks Plitwickich Jezior składają się połączone ze sobą systemem kaskad Jeziora Górne oraz Jeziora Dolne. Całość zasilana jest systemem wód powierzchniowych.

W parku znajduje się ponad 90 wodospadów, a łączna powierzchnia wszystkich jezior to około 200 ha. Największym jeziorem jest Kozjak o powierzchni 80 ha, osiągający głębokość 49,5m. Do odwiedzenia parku narodowego zachęcają nie tylko przepiękne wodospady i jeziora o turkusowej wodzie, ale także wyjątkowość świata roślin i zwierząt.

Miejsce to charakteryzuje się obfitością zamieszkujących je gatunków, w tym endemitów.

www.srodkinachwasty.com.pl

By Tamara