Społeczeństwa się rozwijają

Niezwykle ważne jest to, aby cały czas zdawać sobie sprawę z tego, że społeczeństwa nieustannie się rozwijają. Pojawiają się nowe wartości, nowe technologie, a to prowadzi do sytuacji, w których niektóre zachowania charakterystyczne dla naszego społeczeństwa mogą się zmienić. Dawniej człowiek musiał sam upolować coś do jedzenia, co przypisywało mu rolę w społeczeństwie myśliwskim lub zbieracko – myśliwskim.

Teraz wystarczy pójść do sklepu i kupić to co potrzeba, albo i nawet to czego nie potrzeba, a to przeniosło nas z tamtych społeczeństw do społeczeństwa konsumpcyjnego.

To jest ważne

Trzeba sobie uświadomić, że dawniej granica pomiędzy poszczególnymi społeczeństwami była wyraźniejsza, a to oznacza, że znacznie łatwiej było je rozróżnić. Teraz może się czasami pojawiać problem, bo coraz częściej to co łączy poszczególne społeczeństwa coraz bardziej się ze sobą przenika.

Wspomnieć tutaj też musimy, że możliwość szybkiego przemieszczania się po całym świecie sprawia, że łatwiej jest nam przejmować od innych społeczeństw to, co uważamy za ważne czy pożyteczne. Dlatego też, warto wiedzieć, że wraz z rozwojem technologii za każdym razem wchodziliśmy na inny poziom i pojawiały się inne społeczeństwa. I to nadal będzie trwało ponieważ nadal się rozwijamy i technologia ma nam coraz więcej do zaoferowania.

A to też powoduje, że niektóre wartości stają się mniej ważne, a inne wysuwają się na pierwszy plan. Dlatego też nie ma innego wyjścia, tego typu sytuacje muszą prowadzić do powstawania różnych społeczeństw, których do tej pory nie było.

To się dzieje powoli

Warto sobie jednak otwarcie powiedzieć, że tego typu zmiany zazwyczaj dzieją się bardzo powoli, a to oznacza, że możemy je dostrzec dopiero na przestrzeni kilku pokoleń.

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy nie było takiej technologii, kiedy nie można było w ciągu paru sekund połączyć się z dowolnym miejscem na świecie, a do tego jeszcze w ciągu paru godzin znaleźć się w dowolnym jego punkcie, nikomu nie przyszłoby do głowy, aby mówić o globalnej wiosce. Dzisiaj to stwierdzenie jest czymś normalnym, a wywodzi się ono stąd, że granice między państwami i społeczeństwami się czasami zamazują i nie mamy już problemów z tym, aby z łatwością odnaleźć się i funkcjonować poza swoim społeczeństwem. Coraz więcej ludzi mówi o sobie, że nie są obywatelami konkretnego kraju, chociaż do niego przynależą, ale że są obywatelami świata, bo w każdym jego zakątku świata, czują się tak samo dobrze.

Na tego typu podejście wpływ ma z pewnością to, że obecnie nie ma żadnych przeszkód w tym, aby poszczególne kultury się przenikały i nawzajem od siebie czerpały to co jest dobre oraz godne naśladowania. Pamiętajmy, że społeczeństwa się zmieniają, ale ten rozwój w wielu przypadkach jest dobry i powoduje, że można osiągnąć dużo lepsze rozwiązania. Jeśli tylko jest taka możliwość, to warto z innych społeczeństw brać to, co jest w nich najlepsze, tak abyśmy również my wraz z naszym społeczeństwem mogli się cały czas rozwijać.

By Tamara