Społeczeństwo miejskie

Jeżeli znamy sposób rozróżniania społeczeństw i wiemy, co sprawia, że są one dzielone w taki a nie inny sposób, to możemy też próbować przewidzieć, jak będzie przebiegał ich rozwój. To też oznacza, że cały czas jest wielu badaczy, którzy bardzo mocno są zainteresowani tym zagadnieniem. Co więcej trzeba tutaj podkreślić, że społeczeństwa cały czas się zmieniają. Dawniej mieliśmy społeczeństwo myśliwskie, teraz już nie musimy sami polować aby móc jeść, a to oznacza, że rozwój techniki, a co za tym idzie nasz styl życia, doprowadził do powstania społeczeństwa konsumpcyjnego. Co więcej, nawet to gdzie mieszkamy sprawia, że tworzymy mniejsze społeczeństwo, bardziej lokalne.

Ludzie z miasta

Jeśli żyjemy w mieście, tutaj obracamy się wśród różnych naszych spraw, to możemy być pewni, że należymy do społeczeństwa miejskiego. I choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to jednak prawda jest taka, że ludzie mieszkający w mieście zazwyczaj mają zupełnie inne podejście do życia niż ci mieszkający na wsi i należący do społeczeństwa wiejskiego. W mieście jest większa anonimowość, to sprawia, że praktycznie każdy może żyć tak jak chce, bez obaw, że inni ludzie będą się wtrącali w to co robi, oczywiście pod warunkiem, że jego zachowanie będzie zgodne z prawem. Co więcej, ludzie należący do społeczeństwa miejskiego zazwyczaj są lepiej wykształceni, lepiej zarabiają, a co się z tym wiąże osiągają oni wyższy status społeczny. Wspomnieć tutaj również trzeba, że w społeczeństwie miejskim mamy większą otwartość na różnorodność, na zmiany, łatwiej jest przeprowadzić różnego rodzaju rozwiązania.

Ale jednocześnie ta anonimowość i duże skupisko ludzi sprawia, że niejednokrotnie ludzie czują się samotni, ciężko im znaleźć grupę osób, która w każdej sytuacji byłaby dla nich wsparciem. A dodatkowo jeszcze dla niektórych taka sytuacja może się okazać na tyle ciężka, że w dłuższej perspektywie nie są w stanie tak funkcjonować.

Szybsze życie

Społeczeństwo miejskie daje lepsze możliwości jeśli chodzi o znalezienie ciekawej pracy i uzyskiwanie zarobków na odpowiednim poziomie. Jednak musimy też pamiętać o tym, że wiąże się z tym szybsze tempo życia, tutaj ciągle trzeba się dokształcać, ciągle trzeba udowadniać, że jest się lepszym niż pozostali pracownicy. To wszystko może też prowadzić do uczucia osamotnienia, pustki, beznadziei, a im bardziej ktoś będzie zmęczony, tym trudniej może mu być znaleźć rozwiązanie takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli będzie miał problemy z przystosowaniem się do niej. Nie mniej to nie oznacza, że takie społeczeństwo jest złe. Ono ma swoje zasady, tradycje, swoją tożsamość. Ludzie którzy do niego należą wiedzą o co w nim chodzi i zazwyczaj godzą się na to wszystko. Tym bardziej, że wówczas mają znacznie ułatwiony dostęp do różnych udogodnień, co niejednokrotnie łagodzi te negatywne strony danej sytuacji. Warto wiedzieć, że istnieje takie społeczeństwo miejskie i co więcej, warto wiedzieć co na jego temat mówią naukowcy.

Wówczas będziemy mieli świadomość czego można się spodziewać po osobach, które do tego społeczeństwa należą.

dobry psycholog zielona góra www.nissan-autonix.pl