Uzależnienie od gier komputerowych

Uzależnienie od gier komputerowych do dość nowe schorzenie, które jednak zostało już wpisane na międzynarodową listę klasyfikacji chorób OCD-10. Objawia się ono głównie korzystaniem z komputera w patologiczny wręcz sposób, negatywnie wpływający na sytuację społeczną, ekonomiczną, a także zdrowie fizyczne uzależnionego.

Jak rozpoznać takie uzależnienie? Podstawowym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest poświęcanie na gry komputerowe o wiele więcej czasu niż na każdą inną aktywność, czyli naukę, pracę, spotkania ze znajomymi, a nawet jedzenie bądź spanie. Jednocześnie brak możliwości skorzystania z komputera powoduje u osoby uzależnionej zdenerwowanie lub agresję.

Wśród objawów uzależnienia wymienia się też nadpobudliwość, izolowanie się, nagłe zmiany nastroju, bezsenność, problemy z koncentracją oraz przedkładanie wydarzeń ze świata wirtualnego nad to, co dzieje się naprawdę. Należy pamiętać, że uzależnienia od komputera nie można bagatelizować.

Wbrew powszechnej opinii nie wystarczy jedynie odciąć choremu dostępu do gier. Jak w przypadku każdego innego nałogu, potrzebuje on pomocy specjalisty.

www.dhsummerfestival.pl