Windows, Mac Os, czy Linux?

Aktualnie na rynku mamy dostęp do wielu różnych systemów operacyjnych, a jak powszechnie wiadomo, jest to element niezbędny do działania każdego komputera. Niekiedy system otrzymujemy od producenta wraz z zakupionym komputerem, do naszych zadań należy wówczas tylko prawidłowa jego konfiguracja.

W przypadku zakupu samego sprzętu, bez systemu i oprogramowania, stajemy przed, niekiedy trudnym zadaniem, jakim jest wybór odpowiedniego systemu.Do najpopularniejszych należą: Windows firmy Microsoft, Mac OS firmy Apple, oraz systemy oparte na jądrze Linux, takie jak np.

openSuse, Mandriva, Ubuntu, Fedora, Debian i inne. Na pytanie „który będzie dla mnie najlepszy?” każdy odpowiedzieć powinien sobie sam, analizując w pierwszej kolejności swoje oczekiwania i potrzeby względem zakupionego sprzętu.

Należy nadmienić, że dwie pierwsze wymienione wyżej pozycje są sprzedawane wraz ze sprzętem, lub jako oddzielne licencje, natomiast systemy oparte na jądrze Linux są udostępniane bezpłatnie. Mimo to Linux używany jest przez dużo mniej liczną grupę ludzi niż Windows czy Mac Os.