Windows XP

Flagowy i uważany za najbardziej udany produkt firmy Microsoft. Mowa o Windows XP, który ukazał się w październiku 2001 roku.

Był tak przełomowym systemem operacyjnym w stosunku do swoich poprzedników, że do dziś dnia uważa się go za największy sukces firmy Billa Gatesa. Aktualnie jedynie Windows 7 osiągnęło podobny sukces.

Nowości w XP było sporo, zaczynając od początków walki z piratami – pojawiło się zabezpieczenie w postaci wymuszonej aktywacji systemu online lub przez telefon, poprzez pożegnanie z MS-DOS oraz wiele nowych gier, na programie Windows Messenger kończąc. I to tylko niektóre z nowości.

Pojawiła się także edycja styli, więc każdy mógł dostosować wygląd według własnego uznania. Nowością były także wydawane co jakiś czas uaktualnienia w postaci service pack’ów.

Niestety od 8 kwietnia 2014 roku system oficjalnie przestał być wspierany przez firmę Microsoft, na komputerach użytkowników posiadający Windows XP wyświetla się specjalne powiadomienie o zaprzestaniu wspierania, oraz zachęta do uaktualnienia systemu w najnowszej wersji, czyli Windows 8.1.

 .