Bardzo popularnym metalem, przeznaczonym do wykorzystania w wielu gałęziach przemysłu, okazuje się aluminium. Ze względu na swoją lekkość i plastyczność, łatwo podlega rozmaitej obróbce, między innymi walcowaniu oraz kuciu. Pewne trudności pojawiają się już jednak przy robieniu odlewów, dlatego też postanowiono korzystać ze stopów aluminium, zawierających chociażby śladowe ilości magnezu i miedzi.

Zapotrzebowanie na ten metal stale wzrasta, dlatego też kolejne zakłady decydują się na prowadzenie jego produkcji. Jeśli chodzi o naturalne złoża aluminium, najbogatsze znajdują się we Francji, Grecji, Jugosławii oraz na Węgrzech, a także na Jamajce i w Gujanie. Nic więc dziwnego, że za światowe potęgi w wydobyciu aluminium uważa się właśnie Jamajkę i Gujanę, choć do ścisłej czołówki należą też Surinam i Dominikana.

W Polsce hutnictwo aluminium zostało zapoczątkowane w 1954 roku. Wówczas w Skawinie powstały bowiem pierwsze w kraju zakłady hutnicze aluminium. Dopiero kilka lat później powstała huta w Koninie, gdzie produkcja aluminium na dość dużą skalę trwa do dziś.

producent laminatów Skup złomu Bytom

By Tamara