A może Jarosławiec?

A może Jarosławiec?

Nieduża wieś o świetnych walorach turystycznych i z bardzo ciekawym położeniem. Znajduje się pomiędzy Wickiem Morskim i Darłowem. We wschodniej części wsi do Bałtyku uchodzi rzeka Głównica. Dookoła miejscowości rosną piękne i rozległe lasy sosnowe, które wzbogacają krajobraz i mogą być świetnym miejscem do wędrówek i spacerów. Drzewa, które można tam spotkać to między innymi modrzew, daglezja czy sosna czarna.

Wzdłuż brzegu ciągną się klify mające około 2 kilometrów szerokości. Osiągają one maksymalną wysokość do 45 metrów. Jeśli chodzi o wątek zabytków, to w Jarosławcu znaleźć można budowle szachulcowe z XIX i XX wieku. Na uwagę zasługuje oczywiście miejscowa latarnia morska, zbudowana w roku 1829, a przebudowana w roku 1902. Wciąż spełnia ona ważne zadanie z punktu widzenia ruchu żeglugi morskiej.

Jest ona częścią systemu HELCOM, który składa się z 11 stacji brzegowych. Pozwala on na automatyczny monitoring ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena latarni jest wysoka na 51 metrów. Jej administracją zajmuje się Urząd Morski w Słupsku. Latarnia generuje światło błyskowe grupowe.

Pierwsze wzmianki na temat Jarosławca pochodzą z 1459 roku, kiedy był on typową wsią rybacką zamieszkaną przez przez nieco ponad 20 osób, w tym czterech kmieci. Rozwój turystyki we wsi dało się odnotować od XIX wieku. Przed wybuchem I wojny światowej chętnie urlopowali tam członkowie niemieckiej bohemy artystycznej. Dziś działa tam między inny sanatorium oraz wodny park rozrywki. Poza tym wieś posiada rozbudowane zaplecze noclegowe i gastronomiczne, a także sklepy.

www.lambda.bydgoszcz.pl