Ekologicznych zachowań trzeba uczyć od małego

Ekologicznych zachowań trzeba uczyć od małego

Prawda jest taka, że starszym ludziom ciężko jest niejednokrotnie zrozumieć, co im mówimy na temat ekologii. Owszem niby przyjmują do wiadomości, że palenie w piecu śmieciami niszczy środowisko i sprawia, że nie tylko inni ludzie, ale również oni sami i ich rodzina wdychają szkodliwe związki chemiczne, ale jednocześnie nie mają poczucia, że zmiana ich zachowania coś da. Przecież całe życie tak palili, wszyscy tak robili i było dobrze.

Dlatego też, jeśli chcemy widzieć zmianę w zachowaniu jeśli chodzi o podejście do ekologii, to powinniśmy zacząć od dzieci. Jeśli one zrozumieją jak ważne jest dbanie o środowisko, zaczną odpowiednie zachowania stosować w domu i w ten sposób mogą wpłynąć na innych domowników.

Przez zabawę

Oczywiście im więcej dzieci zrozumieją z zagadnień związanych z ekologią, tym większa będzie szansa na to, że faktycznie przeniosą tą wiedzę do własnych domów.

Dlatego też, warto dopilnować, aby cała nauka odbywała się przez zabawę. Są specjalne gry, podczas których dziecko uczy się, jakim kolorem oznaczone są konkretne śmietniki i co należy do nich wrzucać. Można takie gry mieć na tablecie czy komputerze, ale można samodzielnie przygotować kartony pomalowane na różne kolory, śmieci w różnym typie i dzieci własnoręcznie będą musiały zająć się segregacją takich śmieci.

Dzięki temu lepiej będą pamiętały, jak powinny rozdzielać śmieci, a jeśli zaczną to robić we własnym domu, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że za ich przykładem pójdą również dorośli.

Specjalne filmy

Można dzieciom włączać również specjalne filmy edukacyjne. Takie, gdzie będzie pokazane w jaki sposób każde z nich może dbać o środowisko.

Co wolno robić, a czego nie wolno. Im lepiej takie filmiki będą dostosowane do wieku dziecka, tym większa będzie szansa na to, że faktycznie coś zdziałają, że dziecko sporo z nich zapamięta, a następnie tą zdobytą wiedzę przeniesie do codziennego życia. Warto pomyśleć w jaki sposób można przekazywać dziecku wiedzę o ekologii, tak aby zwiększyć szansę, że poczuje się on za nią odpowiedzialny i jego zachowania przyczynią się do większej dbałości o środowisko.