Różne typy społeczeństw
Zazwyczaj słysząc społeczeństwo nawet nie zastanawiamy się, co tak naprawdę kryje się pod tym określeniem. Podświadomie czujemy, że są to ludzie, których łączy kultura i tożsamość, ale nie poświęcamy temu zagadnieniu więcej uwagi. A warto jednak wiedzieć, że społeczeństwa mogą się między sobą różnić, a co więcej, jeśli przyjrzymy się im na przestrzeni wielu lat, to szybko może się okazać, że bardzo się przez ten czas zmieniły. Co więc powinniśmy na ich temat wiedzieć, aby nasza wiedza nie była aż tak bardzo podstawowa?
Jaki jest podział?
Dawniej mieliśmy chociażby społeczeństwo myśliwskie, które opierało się przede wszystkim na polowaniach i zdobywaniu w ten sposób pożywienia.
Z drugiej strony mieliśmy też prezentowane społeczeństwa zbieracko – myśliwskie, gdzie z jednej strony aby przetrwać konieczne były polowania, ale z drugiej strony zbierali też różnego rodzaju rośliny czy owoce, które także pozwalały im żyć. Takie rozróżnienie sprawia, że nawet społeczeństwa, które rozwinęły się w różnych rejonach świata, możemy podzielić na pewne typy. Dzięki temu, jeśli słyszymy, że na poszczególnych obszarach żyły społeczeństwa myśliwskie czy zbieracko – myśliwskie, to od razu wiemy o kogo chodzi i co więcej, co łączyło ludzi żyjących w tych społeczeństwach. Bo żeby można ich było włączyć do jednej kategorii muszą mieć one wyraźny element, który będzie je łączył.
W przypadku jednych będzie to utrzymywanie się głównie z polowania, przy innych będzie to łączenie polować ze zbieraniem tego, co oferuje ziemia. Oczywiście te społeczeństwa z biegiem czasu ewoluowały, a to oznacza, że ich sposób bycia, ich kultura się zmieniała, co zazwyczaj łączyło się ze zmianami technologicznymi. A więc jeśli były odkrywane nowe metody przetrwania, to po jakimś czasie okazywało się, że takie społeczeństwo przeszło metamorfozę i trzeba je już kwalifikować w jakiś inny sposób.
Z czym jeszcze możemy mieć do czynienia?
Warto wiedzieć, że możemy mieć do czynienia ze społeczeństwem otwartym, a więc takim, które nie zamyka się na nowe doświadczenia, nie zamyka się tylko na swoich członków, wręcz przeciwnie, ciągle się rozwija, ciągle chce poznawać nowe rzeczy i nie ma dla niego problemu, aby w swoją kulturę i tradycję wprowadzać jakieś zmiany, które będą zaczerpnięte od innych społeczeństw.
Z drugiej strony mamy społeczeństwa zamknięte, które właśnie nie lubią zmian i robią wszystko, aby do nich nie doszło. Możemy się również spotkać ze społeczeństwami wiejskimi i miejskimi, produkcyjnymi czy konsumpcyjnymi. Każde z nich będzie oceniane w określony sposób, członków każdego z nich będą łączyły konkretne elementy, które będą dla nich najbardziej charakterystyczne, a to oznacza, że będą one pozwalały na połączenie ich w jedną grupę. Warto zobaczyć jakie mamy społeczeństwa, przekonać się jak się zmieniały na przestrzeni lat, ale również zobaczyć czym się one między sobą różnią.
Co więcej, warto też próbować samemu określić, do którego rodzaju zalicza się społeczeństwo, w którym my żyjemy.
spoty reklamowe wrocław