Złom akumulatorowy
Wykorzystywany do produkcji ołów rafinowany aż w 65 % składa się ze złomu akumulatorowego. Rodzimy przemysł akumulatorowy to zużycie aż 80 % całkowitej produkcji tego surowca. Niezwykle ważką kwestię stanowi odzysk akumulatorów, które zawierają w sobie między innymi niezwykle niebezpieczny kwas siarkowy.
Złom akumulatorowy podlega odzyskowi. Dokonuje się go w zakładach wtórnego przerobu zgodnie z opracowanymi procesami specjalnie przygotowanymi do tego celu. Proces ten przebiega etapami.
W pierwszym dokonuje się wstępnego przygotowania złomu, zaś w kolejnym przerobu komponentów ołowionośnych. Proces ten polega na opróżnieniu z kwasów złomu, jak i demontażu akumulatorów. Części te dzieli się na trzy grupy – metalowe (głównie kratki i sworznie), tlenki i siarczany ołowiu oraz tworzywa sztuczne.
Czasem szlamy ołowionośne poddaje się dodatkowo procesowi odsiarczania, a dopiero po tym procesie wykorzystuje się je w procesach hutniczych. Niektóre z tworzyw sztucznych z kolei poddaje się rozdziałowi hydromechanicznemu.
www.zimnacrew.pl