Pozyskiwanie złota z morskiej wody

Nie od dziś wiadomo, że w słonej wodzie skrywa się prawdziwy skarb w postaci złota. Nie chodzi oczywiście o legendarne skarby piratów, które wraz ze statkami znaleźć miałyby się na dnie mórz, czy oceanów, ale o prawdziwe kopaliny, które w wodzie istnieją w postaci bardzo rozpuszczonej. Szacuje się, że w oceanach znaleźć można aż 20 milionów ton złota, które pozyskać można przy wykorzystaniu metod elektrolizy.

Jest to jednak zadanie, które stawia przed sobą nauka na przyszłe lata. Obecnie trwają prace nad skonstruowaniem odpowiedniego narzędzia, które pozwoliłoby na tego rodzaju działalność. Sygnały o istnieniu podobnej maszyny pojawiły się przed zaledwie kilkoma laty.

Miałaby być to ekologiczna maszyna zasilana wyłącznie energią słoneczną. Wydajność maszyny nie jest wyjątkowo imponująca, bowiem to około 150 g czystego złota, jaka możliwa jest do pozyskania w ciągu 30 dni. Póki co, maszyna ta jest stricte hipotetycznym urządzeniem, bowiem nikt jeszcze nie zgłosił oficjalnie jej istnienia.

Nadzieja zatem leży w … bakteriach. Odkryte mikroorganizmy o których mowa są w stanie wytwarzać nanodrobiny czystego złota.